Dinozaury mają wszystkie cechy, by wzbudzić ciekawość. Nie dość, że wyglądają jak stwory nie z tej ziemi, mają nazwy jak z baśni, to jeszcze wyginęły miliony lat temu, a wciąż są obecne wśród nas. Choćby te z wystawy „Jurassic Adventure”, którą można oglądać w Muzeum Nowa Praga w Warszawie. W sobotę 18 listopada o godzinie 12:00 będzie można nie tylko stanąć oko w oko z gadami, ale też porozmawiać z ekspertem, paleontologiem, Tomaszem Sulejem, profesorem Instytutu Paleobiologii PAN i autorem książki Gdy na Ziemi żyły dinozaury. Temat spotkania w sam raz dla małych badaczy dinozaurów: „Skamieniałe kupy – skarbnicą wiedzy dla paleontologów”.
Dinozaury drapieżne w sposób szczególny przyciągają uwagę zarówno naukowców, jak i miłośników dinozaurów. Myślę, że bierze się to z faktu, że z jednej strony są straszne i przerażające, ale z drugiej czujemy się przy nich zupełnie bezpieczni, bo są już tylko skamieniałościami. Ciągle nie do końca wiemy, jaka była ich inteligencja. Czy były sprytne jak wilki, a może jeszcze bardziej? Dla naukowców już sam fakt, że jest ich mało, jest atrakcyjny – przypomina dr hab. Tomasz Sulej, profesor Instytutu Paleobiologii PAN, ambasador wystawy i autor książki Gdy na Ziemi żyły dinozaury.
Najsłynniejsze dinozaury z całego świata
Na wystawie są również celofyzy, o których wiadomo, że ich bliscy krewni współwystępowali na terenach Polski w Lisowicach wraz ze słynnym odkrytym przez polskich paleontologów smokiem wawelskim. Nie tylko w Lisowicach zresztą. W tym roku nowe ich kości zostały znalezione też w Porębie koło Zawiercia – dodaje paleontolog Tomasz Sulej, zachęcając do odwiedzenia wystawy.
Zostały im tylko zęby przypominające grzebień wygięty na przedzie głowy, służący do sczesywania liści z gałęzi. Bardzo długie szyje sprawiały natomiast, że mogły, nie ruszając się z miejsca, objeść z liści całe drzewo – opowiada paleontolog Tomasz Sulej.
Wystawy tematyczne rozbudzają wyobraźnię
W moim przypadku jest to gad pancerny, którego odkryłem w Krasiejowie i potem opisywałem. Gdy okazało się, że to nowy gatunek, musiałem wymyślić mu nazwę. Pomyślałem o uhonorowaniu mojej wspaniałej żony, która zajmuje się domem, gdy wyjeżdżam na wyprawy. A ponieważ ma na imię Ola, to gatunek nazywa się Stagonolpeis olenkae (Oleńki).
Jestem przekonany, że to lepsza forma spędzania czasu niż ta przed ekranem czy monitorem. Na pewno korzysta na tym intelekt dzieci i ich wrażliwość na świat. A proces ten zaczyna się od rozbudzenia wyobraźni i chęci zgłębienia tematu, dzięki książkom, filmom czy takim wystawom tematycznym jak «Jurassic Adventure» – mówi dr hab. Tomasz Sulej.
Spotkanie z paleontologiem – pierwszy krok do świata nauki dla małych wielbicieli dinozaurów
Zapraszam wszystkich miłośników dinozaurów na godzinne spotkanie ze skamieniałościami. Będziemy opowiadać między innymi o skamieniałych kupach dinozaurów, które dla paleontologów są skarbnicą wiedzy. Będziemy też czytać fragmenty mojej książki Gdy na Ziemi żyły dinozaury i szukać odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania dotyczące wymarłych gadów. Szykuje się naukowe popołudnie pełne dobrej zabawy – zaprasza dr hab. Tomasz Sulej, profesor Instytutu Paleobiologii PAN.